Żywica Epoksydowa - Rodzaje i Zastosowanie

Żywica epoksydowa - rodzaje i zastosowanie

Naszyjniki z żywicy

Na świecie istnieje wiele materiałów, które są chętnie wykorzystywane przez rzeźbiarzy oraz twórców np. biżuterii. Jednym z nich jest żywica epoksydowa, czyli materiał o konsystencji cieczy lub ciała stałego. Inspiracją do jej stworzenia była natura i występująca w niej żywica, która ma właściwości regenerujące drzewa i rośliny. To właśnie dzięki niej powstał materiał syntetyczny o wysokiej trwałości i szerokim zastosowaniu. To bezbarwne tworzywo sztuczne poddaje się procesowi utwardzania, po którym staje się ono wysoce przyczepne, nierozpuszczalne oraz odporne na topnienie. Żywica epoksydowa ma szereg zalet, dzięki którym jest chętnie wykorzystywana w różnego rodzaju przemysłach takich jak budownictwo, farmacja, szpitale lub nawet przemysł spożywczy. Jednak ostatnio coraz większą popularność zyskuje w przemyśle jubilerskim. Wykorzystuje się ją tam do tworzenia takich wyrobów jak pierścionki z żywicy, kolczyki lub wisiorki. 

 

Pierścionki z żywicy i drewna

Rodzaje żywicy epoksydowej i ich zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, żywica epoksydowa ma szerokie zastosowanie w różnych sferach gospodarczych - od produkcji drobnych elementów biżuterii po karoserie lotnicze i samochodowe. Miejsce przeznaczenia żywicy zależy w dużej mierze od jej rodzaju, a dokładnie od dodatków odpowiadających za dane właściwości. Najczęściej żywica epoksydowa znajduje zastosowanie w produkcji:

  • podłóg,
  • karoserii,
  • elementów elektroniki,
  • biżuterii.

Jeszcze do niedawna tylko w zakładach produkcyjnych lub garażach wykonywano podłogi z lanej żywicy. To sprawdzony sposób na zabezpieczenie podłoża przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Aktualnie coraz częściej można spotkać takie oryginalne podłogi w budynkach mieszkalnych. Wykorzystuje się do nich ciekawe mieszaniny żywicy epoksydowej z barwnikami, brokatem lub innymi dodatkami. Dzięki niej w łatwy sposób można urozmaicić wygląd swojej kuchni lub łazienki. Częstym działaniem jest zabezpieczanie wszelkich drewnianych przedmiotów żywicą, dzięki której zachowają one niezmieniony wygląd przez długi czas.

W przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym znajduje zastosowanie żywica epoksydowa wzmacniana włóknem szklanym. Wykorzystuje się ją do produkcji karoserii w samochodach lub samolotach. Natomiast lana żywica to nieoceniony materiał izolacyjny w wielu elementach elektronicznych takich jak przekładniki prądowe czy kondensatory. 

Jubilerstwo to zdecydowanie obszar, w którym żywica epoksydowa znalazła najwięcej zwolenników. Ostatnio bardzo popularne stało się wykonywanie biżuterii w całości z płynnej żywicy. Wykorzystuje się do tego odpowiednio przygotowane i ukształtowane formy, dzięki którym możliwe jest stworzenie pierścionków, kolczyków lub innych elementów. Oprócz tego żywicę wykorzystuje się do zabezpieczania niewielkich elementów biżuterii, wykonanych z innych materiałów. Przykładowo - do stworzenia pierścionków z żywicy możemy użyć żywicy wymieszanej z brokatem i zatopić w niej elementy drewna lub kwiatów. 

Środki ostrożności przy stosowaniu żywicy epoksydowej

Praca z żywicą epoksydową wymaga dużej ostrożności i zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa. Składniki, z których została wykonana, są szkodliwe dla zdrowia i mogą wywołać nawet poważne oparzenia. W miarę możliwości należy unikać wdychania oparów, a jeśli jest to nieuniknione - stosować odpowiednie maski chroniące. Oprócz tego ważne jest też częste mycie rąk oraz stosowanie innych środków ochrony takich jak rękawice, okulary oraz odzież ochronna. Do tych zasad należy się stosować niezależnie od tego, co aktualnie wykonujemy z żywicy. Nawet przy produkcji drobnych pierścionków z żywicy trzeba być bardzo ostrożnym i unikać bezpośredniego kontaktu tworzywa sztucznego ze skórą.

 

Naszyjnik z żywicy